Letní šperk z lastur

Lastury (či mušle) slouží jako ochranné schránky mlžů. Nejčastěji se skládají z uhličitanu vápenatého. U lastur se setkáváme snad s tou nejširší škálou tvarů, barev a velikostí. Svým způsobem se stávají zdobným prvkem takového mořského živočicha. A v létě nastává ideální doba, kdy mohou šperky z lastur zdobit i nás.

sperk-z-lastur-01

Historie šperků tvořených z lastur je spojená se zrodem civilizace. Již tehdy se staly oblíbeným materiálem pro výrobu korálků a ozdob. Patří mezi nejstarší materiál pro výrobu šperků. Nejstarší korálky byly vyrobené z lastur už 9000 let př. n. l. Pro výrobu se užívaly schránky suchozemských i mořských měkkýšů. Nejstarší šperky z lastur pravděpodobně sloužily jako amulety a talismany.

sperk-z-lastur-02

Šperky z lastur jsou tou pravou volbou na léto. Evokují teplo, průzračné moře, oblázkovo-písečné pláže, letní svěžest, čistotu. Tyto šperky dodávají oblečení jistou dávku odlišnosti a výjimečnosti. Svojí barevností se přizpůsobí každému oblečení. Občas můžeme narazit i na různobarevné mušle např. dobarvované drobné kousky mušlí nebo barvené penízky z perletě.

sperk-z-lastur-03

Z lastur můžeme libovolně tvořit náušnice, náramky nebo náhrdelníky. Jsou ideálním dárkem, který neurazí žádnou ženu. Náušnice působí velmi netradičně a jsou tím pravým doplňkem k sukním, šatům i kalhotám. Náhrdelníky se vyrábí často z velkých výrazných mušlí. Náramek většinou vzniká navlékáním mušlí či drobnějších úlomků za sebou na pružinkovou gumičku. Tím pádem se dá dobře roztáhnout a pěkně drží na ruce.

S podporou tvůrčího ducha směle do práce s lasturami.

Aneta Fiedlerová
NaKoralky.cz